Виготовлення деталей та їх класифікація
Виходячи з величини коефіцієнту використання матеріалу, вартості заготовки та типу виробництва визначаємо, що доцільно застосувати заготовку - штамповку, отриману на КГШП. При цьому економія металу з однієї заготовки дорівнює:
Е = G пр - G шт. = 2,3 - 0,72 = 1,58 кг
На всю річну програму:
Ep = E ? N =1,58 ?5000 = 7900 кг = 7,9 т
На річну програму у гривнях:
Er = Ep ? Cі = 7,9 ? 4100 = 32390 грн
2.1.2 Стислий опис способу отримання заготовки
Спочатку від прутка металу із сталі 20Х відрубають необхідну заготовку. Її об'єм дорівнює об'єму готової заготовки з урахуванням окалини і облою. Потім заготовку нагрівають у термічних печах до необхідної температури. Нагріту заготовку розташовують у відкритий штамп і штампують на КГШП. Така штамповка забезпечує виготовлення відносно точних штамповок без зсуву і з підвищеною у порівнянні з молотами продуктивністю. Після штамповки заготовку для зняття залишкових напруг відпалюють.
Для зняття задирків і окалини заготовку галтують або травлять у розчині соляної кислоти.
2.1.3 Вибір загальних припусків і розрахунок розмірів заготовки по таблицям
Припуски і допуски на обробку поковок визначаються по ГОСТ 7505-89 ”Поковки стальні штамповані. Допуски, припуски та ковальські напуски”. За цим ГОСТом розраховуємо всі припуски, крім 2-х: діаметру отвору і товщина деталі 12-0,12. Ці два розміри ми розрахуємо розрахунковим методом. Отримані результати зводимо у таблицю 2.1.
2.1.4.Визначення операційних припусків, розмірів та допусків на один діаметральний та один лінійний розміри розрахунковим методом.
Розрахунок припуску на діаметральний розмір виконуємо для точного отвору Ш20Н9 (+0,052). Деталь виготовлена з сталі 20Х ГОСТ 4543-71. Заготовка - штамповка на КГШП, другого класу точності. Поверхня Ш20 виконана по 9 квалітету точності і має параметр шорсткості 2,5v.
Тому маршрутна технологія обробки цієї поверхні має вид:
1.зенкерування попереднє;
2.розгортання остаточне.
Розрахунок припусків ведеться у порядку зворотньому маршрутній технології. Мінімальний припуск при обробці внутрішніх поверхонь (двосторонній припуск) визначається за формулою:
, стр.175 [2]
де: - висота нерівностей профілю на попередньому переході табл.12 с.186 і табл.24 с.188 [2]
- глибина дефектного поверхневого шару на попередньому переході - ті ж таблиці.
ДУі-1 =
де: Декс = 0,8 мм - відхилення від концентричності отворів табл.17 с.186
Джол = 0,5 мм - жолоблення поковок типу дисків і важелів, що отримують на пресах табл.17 с.186
Д = = 0,943 мм = 943 мкм - для заготовки;
= 943 ? 0,06 = 57 мкм = 0,057 мм - для зенкерування
= 943 ? 0,02 = 19 мкм = 0,019 мм - для розгортання
еЯ - погрішність установки заготовки на переході, що виконується табл.4.13 с.81, еЯ = 60мкм = 0,06 мм - при встановленні у пневматичні лещата попередньо обробленої заготовки.
Вибрані дані заносимо у таблицю.
Таблиця 2.3
Технологічні
переходи обробки
поверхні
|
Елементи припуску
|
Допуск
д, мкм
|
|
|
Rz
|
h
|
?
|
е
|
|
|
Заготовка
|
160
|
200
|
943
|
-
|
900
|
|
Зенкерування
|
32
|
50
|
57
|
60
|
300
|
|
Розгортання
|
5
|
10
|
19
|
60
|
52
|
|
|
Розраховуємо мінімальний припуск на механічну обробку:
а) припуск на зенкерування
2Z = 2 ? (160 + 200 + ) = 2610 мкм = 2,61 мм
б) припуск на розгортання
2Z = 2 ? (32 + 50 + ) = 330 мкм = 0,33 мм
Визначаємо розрахункові та граничні розміри:
d = d = 20,052 мм
d = d = d - 2Z = 20,052 - 0,33 = 19,722 мм
d = d = d - 2Z = 19,722 - 2,61 = 17,112 мм
d = 20,000 мм
d = d - д = 19,722 - 0,3 = 19,422 мм
d = d - д = 17,112 - 0,9 = 16,212 мм
Визначаємо граничні та загальні припуски:
2Z = 0,33 мм
2Z = 2,61 мм
2Z = d - d = 20,000 - 19,422 = 0,578 мм
2Z = d - d = 19,422 - 16,212 = 3,21 мм
2Z = 2Z + 2Z = 0,33 + 2,61 = 2,94 мм
2Z= 2Z+ 2Z = 0,578 + 3,21 = 3,788 мм
Результати всіх розрахунків для зручності зводимо у таблицю.
Таблиця 2.4
Технологічні переходи
обробки поверхні
|
Розрахун-
ковий
припуск, 2Zmin, мкм
|
Розрахунковий
розмір dр, мм
|
Граничний
розмір, мм
|
Граничний
розмір припуску, мм
|
|
|
|
|
dmax
|
dmin
|
2Zmin
|
2Zmax
|
|
Заготовка
|
-
|
17,112
|
17,112
|
16,212
|
-
|
-
|
|
Зенкерування
|
2610
|
19,722
|
19,722
|
19,422
|
2,61
|
3,21
|
|
Розгортання
|
330
|
20,052
|
20,052
|
20,000
|
0,33
|
0,578
|
|
Разом
|
2,94
|
3,788
|
|
|
Розраховуємо припуск на лінійний розмір 12-0,1. Маршрут обробки цього розміру: 1.фрезерування чорнове;
2. фрезерування чистове.
Для послідовної обробки протилежних поверхонь:
Zmin = Rzi-1 + hi-1 + ДУi-1 + еЯ
Rz = 160 мкм; h = 200 мкм - для заготовки;
Rz = 32 мкм; h = 50 мкм - для фрезерування чорнового;
Rz = 10 мкм; h = 15 мкм - для фрезерування чистового.
ДУі-1 = = = 640 мкм = 0,64 мм
де: = 400 мкм = 0,4 мм - відхилення від співвісності елементів, що штампуються у різних половинах штампів табл.18 с.187 [4]
ДУ1 = ДУ ? 0,06 = 0,64 ? 0,06 = 0,038 мм - для чорнового фрезерування;
ДУ11= ДУ ? 0,02 = 0,64 ? 0,02 = 0,013 мм - для чистового фрезерування.
е = 60 мкм - погрішність установки у пневматичних лещатах попередньо обробленої заготовки.
Мінімальний припуск на механічну обробку (на бік):
а) припуск на чистове фрезерування
Z = 32 + 50 + 38 + 60 = 180 мкм = 0,18 мм
На розмір 2Z = 2 • 0,18 = 0,36 мм
б) припуск на чорнове фрезерування
Z = 160 + 200 + 640 + 60 = 1060 мкм = 1,06 мм
На розмір 2Z = 2 • 1,06 = 2,12 мм
Розрахункові та граничні розміри:
l = l = 11,9 мм
l = l = l + 2Z = 11,9 + 0,36 = 12,26 мм
l = l = l + 2Z = 12,26 + 2,12 = 14,38 мм
l = 12,00 мм
l = l + д = 12,26 + 0,3 = 12,56 мм
l = l + д = 14,38 + 0,9 = 15,28 мм
Граничні та загальні припуски:
2Z = 0,36 мм, 2Z = l - l = 12,56 - 12,00 = 0,56 мм
2Z = 2,12 мм, 2Z = l - l = 15,28 - 12,56 = 2,72 мм
2Z = 2Z + 2Z = 0,36 + 2,12 = 2,48 мм
2Z = 2Z + 2Z = 0,56 + 2,72 = 3,1 мм
Отримані результати заносимо у таблицю 2.5.
Таблиця 2.5
Технологічні
переходи
|
Розрахун-ковий
припуск,
мкм
|
Розрахун-
ковий
розмір,
мм
|
Допуск,
мм
|
Граничний
розмір, мм
|
Граничне
значення
припуску, мм
|
|
|
|
|
|
lmax
|
lmin
|
2Zmax
|
2Zmin
|
|
Фрезер. чистове
|
360
|
11,9
|
0,1
|
12,00
|
11,90
|
0,56
|
0,36
|
|
Фрезер. чорнове
|
2120
|
12,08
|
0,3
|
12,56
|
12,26
|
2,72
|
2,12
|
|
Заготовка
|
-
|
14,2
|
0,9
|
15,28
|
14,38
|
-
|
-
|
|
Разом
|
3,28
|
2,48
|
|
|
На основі наведених розрахунків будуємо схему графічного зображення припусків і допусків на обробку отворів Ш20Н9 (+0,052).
Рис.2.4
Будуємо схему графічного зображення припусків і допусків на обробку поверхонь з розміром 12-0,1.
Рис.2.5
2.2 Розробка маршрутної технології обробки заготовки
2.2.1 Розробка технологічного процесу по операціях, установах та переходах
Вихідною інформацією для проектування технологічного процесу механічної обробки заготовки є: робоче креслення деталі; технічні вимоги; регламентована точність поверхонь; параметри шорсткості поверхонь; об'єм річного випуску деталей.
Для спрощення запису технологічного процесу використовуємо наступну схему розташування поверхонь, що обробляються:
Рис.2.6
Складаємо технологічний маршрут обробки заготовки важеля з урахуванням зображеної схеми.
Таблиця 2.6
№
опер.
|
Найменування операції
|
Обладнання
|
Пристрій
|
База
|
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
|
|
005
|
Фрезерна
1.Фрезерувати пов.1 "як чисто".
2.Фрезерувати пов.2 у розмір 40-0,25.
|
Вертикально-фрезерний
верстат
мод.6Р11
|
Лещата
з пневмо-затиском
|
Необроблені
зовнішні
пов.3, 5 і 6
|
|
|
010
|
Фрезерна
1.Фрезерувати пов.3 начорно.
2.Фрезерувати пов.3 начисто.
3.Фрезерувати пов.4 у розмір 12,5-0,3.
4.Фрезерувати пов.5 у розмір 35-0,62.
|
Вертикально - фрезерний
верстат
мод.6Р11
|
Лещата
з пневмо-затиском
|
Оброблені зовнішні
пов.1 і 2
|
|
|
015
|
Фрезерна
Фрезерувати пов.6 "як чисто".
|
Вертикально-фрезерний
верстат
мод.6Р11
|
Лещата
з пневмо-затиском
|
Оброблені зовнішні
пов.1 і 2
|
|
|
020
|
Фрезерна
Фрезерувати 2 фаски 7 і 8 (5х45°).
|
Вертикально-фрезерний
верстат
мод.6Р11
|
Лещата
з пневмо-затиском
|
Оброблені зовнішні
пов.1 і 2
|
|
|
025
|
Фрезерна
Фрезерувати пов.4 начисто з фрезеруванням пазу 9 шир.2±0,25.
|
Вертикально-фрезерний
верстат
мод.6Р11
|
Лещата
з пнемо-
затиском
|
Оброблені зовнішні
пов.1, 2 і 3
|
|
|
030
|
Фрезерна
1.Фрезерувати послідовно:
а) пов.10 до R35-0,16;
б) паз11 попередньо на глибину 6+0,3;
в) пов.12 з R20-0,52;
г) пов.13, 14 і 15 з R19-0,52 і R6*.
2.Фрезерувати паз.11 під "ластівки хвіст".
3.Зенкерувати отв.16 до Ш19,4+0,3.
4. Свердлити отв.Ш4,3 на гли-бину 10+0,36 (17) під різьбу М5.
|
Вертикально-
фрезерний
верстат
з ЧПУ і
інструменталь-
ним магазином
мод.6Р11МФ3-1
|
Лещата
з пнемо-
затиском
|
Оброблені зовнішні
пов.1, 2 і торець 6
|
|
|
035
|
Довбальна
Довбати зубці 4±0,15 х 60°, витримуючи R35-0,16 (пов.1).
|
Довбальний
верстат
мод.7А412
|
Лещата
з пнемо-
затиском
|
Оброблені зовнішні
пов.1, 2 і 6
|
|
|
040
|
Слюсарна
1. Нарізати різьбу М5 (пов.18) на глибину 6 мм в отв.17.
2.Зенкувати отв. 19 до Ш23+0,52 до розміру 8-0,09.
3.Запилити 2 фаски 20 і 21 у розмір 0,6х45°.
4.Зняти задирки після фрезерних і довбальної операцій.
|
Вертикально-
свердлильний
верстат
мод.2Н118
|
Лещата
|
-
|
|
|
045
|
Термічна
|
Термопіч
|
-
|
-
|
|
|
050
|
Свердлильна
Розгорнути отв.16 до Ш20Н9 (+0,052).
|
Вертикально-
фрезерний
верстат
мод.2Н118
|
Лещата
|
-
|
|
|
055
|
Контрольна
|
Стіл БТК
|
-
|
-
|
|
|
|
Страницы: 1, 2, 3, 4
|
|